| Пролетна витаминоза
Поглеждаш се в огледалото и какво виждаш - сенки под очите, изтощена коса и кожа. Чувстваш се уморен/а, сънлив/а и без настроение. Така е, защото през зимата запасите от витамини в организма ни намаляват и мнозина получават пролетна авитаминоза. В твой плюс ще е да знаеш какви витамини са ти необходими и къде се крият те.
- Витамин А. Прави кожата гладка и еластична, предпазва косата от окапване. Има го в яйчния жълтък, сметаната, маслото, изварата. В растителните храни няма витамин А, но пък в тях е налице провитамин А (каротин). Основни източници на каротин са зеленчуците и плодовете с червен или жълт цвят. Това са кайсиите, доматите, но понеже сезонът им още не е съвсем настъпил, можеш да ги замениш с моркови или шипка. Много витамин А се крие и в магданоза.
- Витамин В1. Подобрява обмяната на веществата в кожата, косата и ноктите. Добри източници на В1 са триците, пълнозърнестото брашно, зърнените продукти, особено овесената и пшеничната каша. Полезни са също царевицата, бобовите храни и грахът. Витамин В1 съдържат и хлебната мая, гъбите и орехите. Всички тези продукти са достъпни през цялата година.
- Витамин В5. Запазва кожата млада и свежа. Богати на този витамин са бобовите растения: фасул, грах, бакла, гъби. Полезни са и червеното цвекло, цветното зеле, аспержите, авокадото, киселомлечните продукти.
- Витамин В6. Той е активен стимулатор на обменните процеси в организма. Обмяната на веществата влияе и на хормоните, което пък се отразява на настроението и на външния ни вид. Много от този витамин ще откриеш в пшеничните кълнове, ягодите, спанака, черешите. Хапвай повече моркови и орехи. А благодарение на бялата ципа на цитрусовите плодове витамин В6 по-дълго се съхранява в тях.
- Витамин В12. Помага да се запази костната маса и да се поддържа кръвотворния процес. В12 се натрупва в синьо-зелените водорасли и в някои бактерии. Най-достъпен източник на витамина са млечните продукти като извара и мляко.
- Витамин Н. Поддържа пигментацията на кожата и косата, предотвратява изсушаването и лющенето на кожата. Витаминът се съдържа в бирената и хлебната мая, червеното цвекло, обикновеното и цветното зеле, във всички бобови продукти, магданоза и гъбите. През лятото витамин Н ще намериш и в ябълките, сливите, спанака, граха, боровинките и ягодите. Този витамин се изработва и от самия организъм, но при нормална микрофлора на червата.
- Витамин С. Важен антиоксидант, укрепващ стените на кръвоносните съдове и подобряващ работата на имунната система. Без витамин С няма да имаме здрави зъби и красива коса. През пролетта най-много от него има в цитрусовите плодове, боровинките, зелето, френското грозде.
- Витамин Е. Той е витаминът на младостта, защото забавя стареенето на клетките, което естествено се отразява и на състоянието на кожата.Освен това витамин Е подобрява кръвообращението. Пречи за образуването на тромби. Най-добри и достъпни източници са: фасул, соя, леща, овес, царевица, а също и зехтин, царевично и соево масло. Ще откриеш витамина и в зелената салата, както и в зеления боб.
|